W związku z rosnącym zagrożeniem wywołanym epidemią COVID-19, marki modowe podjęły szereg działań i wprowadziły zmiany w swojej bieżącej komunikacji. Koronawirus w bardzo krótkim czasie wpłynął na funkcjonowanie gospodarki, w tym również na codziennie realizowane plany marketingowe, kampanie pr-owe i ich priorytety. Jak komunikować się z klientami, a także jakie działania podjąć w czasie walki z epidemią – case study - Solar Company S.A.
Jak wynika z raportu „Trust and the Coronavirus” 78 proc. badanych oczekuje, że pracodawcy podejmą działania, które ochronią pracowników i społeczność lokalną, a 79 proc., że dostosują swoją działalność do bieżącej sytuacji*. Firmy na całym świecie stanęły przed ogromnym wyzwaniem. W Polsce, przedsiębiorcy w poczuciu najwyższej odpowiedzialności, świadomi katastrofalnych skutków kryzysu wywołanego epidemią i rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2, podjęli decyzję o powołaniu Związku Polskich Pracodawców Handlu i Usług. Marka Solar zdecydowała się dołączyć do inicjatywy i jako członek Związku będzie zabiegać o szereg rozwiązań ze strony Państwa, które pozwolą przezwyciężyć kryzys i przede wszystkim utrzymać aktualne miejsca pracy w firmie.
W ostatnim czasie marka Solar podjęła również działania wspierające polską Służbę Zdrowia, a także bezpieczeństwo swoich pracowników. Zespół wzorcowni przygotował pakiet bawełnianych masek ochronnych wielorazowego użytku, które zostały przekazane dla personelu Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Maski są wykonane z bawełny, są sterylne i mają kolorowy akcent, który został dodany, by przekazać odrobinę otuchy i dobrej energii.
Warto wspomnieć, że firma od początku kryzysu jest w stałym kontakcie ze swoimi klientami: jako jedna z pierwszych poinformowała swoich odbiorców o zamknięciu sklepów stacjonarnych za pośrednictwem newslettera, strony www i swoich SM. Równie ważna w obecnej rzeczywistości jak stały kontakt z klientami jest rozbudowana komunikacja wewnętrzna z pracownikami, która jest regularnie prowadzona przez firmę i zastosowanie rozwiązań typu home office przy stanowiskach, dla których jest to możliwe.
Wprowadzenie nowych procedur, czy też umiejętne, adekwatnie do sytuacji prowadzone działania wizerunkowe to nie wszystko z czym marki się teraz muszą mierzyć. W związku z zamkniętymi centrami handlowymi, należało przenieść całą działalność biznesową do Internetu, przy jednoczesnym zagwarantowaniu możliwie bezpiecznych rozwiązań dla beneficjentów tych działań . W trosce o swoich klientów firma Solar Company S.A. uruchomiła możliwość darmowych zwrotów, a także bezdotykowy odbiór zamówień za pomocą aplikacji InPost. Oprócz tego zadeklarowała wydłużenie terminu zamówień złożonych do sklepów stacjonarnych do ponownego ich otwarcia i termin zwrotów zamówień dokonanych w marcu (z 14 do 30 dni). Wszystkie terminy dot. bonów rabatowych, urodzinowych i punktów zbieranych na Karcie Stałego Klienta Solar również zostały adekwatnie wydłużone.
Komunikacja w social mediach
Marka dopasowała również swoją aktywność w SM i oprócz standardowych działań typu CTA (call to action) skoncentrowanego na sprzedaży i prowadzeniu kampanii wizerunkowej wprowadziła do komunikacji treści, które odpowiadają aktualnej sytuacji i potrzebom odbiorców. W środy na Facebooku Solar Comapany S.A. pojawia się cykl #DbajOSiebie i o swoje ubrania, w którym marka zamieszcza informacje o tkaninach, z jakich szyte są kolekcje, a także proste sposoby jak o nie dbać. Solar zdecydował się również w zręczny sposób rozwinąć potencjał hasztagu #ModnaSztuka, który towarzyszy komunikacji kolekcji wiosna/lato 2020. Tak powstał cykl #ModnaSztukaFilmowa, czyli rekomendacje filmów o modzie, a także #ModnaSztukaLiteracka, czyli zestawienie wartych przeczytania książek.
*https://www.edelman.com/sites/g/files/aatuss191/files/202003/2020%20Edelman%20Trust%20Barometer%20Coronavirus%20Special%20Report_0.pdf